Powrót

Kryształy czasowe- seminarium prof. Sachy

Kryształy czasowe- seminarium prof. Sachy

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na seminarium NKF, poświęcone niezwykle interesującemu i jednocześnie kontrowersyjnemu zagadnieniu- Kryształom czasowym.
Seminarium wygłosi prof. dr hab. Krzysztof Sacha.

Seminarium się odbędzie w czwartek 19.11.2015 o godzinie 14:00 do godz. 15:00. WFAIS sala A2-07.

Abstrakt:

Z kryształami mamy do czynienia na co dzień, jednak "kryształ czasowy" brzmi co najmniej dziwnie - co to jest? Kryształ przestrzenny, tzn. normalny znany nam kryształ, to regularnie poukładane atomy w przestrzeni. Mechanika kwantowa mówi nam, że aby można było zaobserwować struktury krystaliczne musi zajść zjawisko spontanicznego łamania symetrii ze względu na przesunięcia całego układu w przestrzeni.

Spontaniczne pojawienie się periodycznych struktur w czasie utożsamiane jest z formowaniem kryształu czasowego. Kryształ czasowy to innymi słowy periodyczny ruch układu. Brzmi to dość trywialnie, bo np. wskazówki zegara również poruszają się periodycznie, a wcale nie mówimy o nim "kryształ czasowy". Nietrywialność idei kryształu czasowego polega na tym, że układ, którego nie napędzamy periodycznie (nie ma żadnego "silnika"), zostaje przygotowany w stanie o najniższej energii, a następnie spontanicznie (tzn. pod wpływem dowolnie słabego zaburzenia np. w wyniku pomiaru położenia pojedynczej cząstki) odsłania ruch periodyczny. W trakcie wykładu zostanie omówiona idea kryształów czasowych i przedstawiony pomysł modelowania ich własności.

Data opublikowania: 16.11.2015
Osoba publikująca: Karol Capała