Powrót

Seminaria Zakładu Fotoniki w NKF

Seminaria Zakładu Fotoniki w NKF

Zapraszamy serdecznie na cykl seminariów organizowanych przy współpracy Naukowego Koła Fizyków i Zakładu Fotoniki. Celem seminariów jest zapoznanie studentów z tematyką prac prowadzonych przez Zakład Fotoniki, a podczas ich trwania zostanie również przedstawiona proponowana tematyka prac licencjackich i magisterskich jakie można wykonywać w ramach zakładu.

 

Prelegent : dr Szymon Pustelny
15.01.2015 r godz 18:00
Optyczne poszukiwania fizyki poza Modelem Standardowym
Optyczne techniki manipulowania stanem kwantowym atomów, molekuł i jonów, pozwoliły na wytworzenie ośrodków o niezwykłych własnościach fizycznych. Ośrodki te umożliwiły m.in. pomiary pól magnetycznych generowanych przez ludzki mózg czy pojedyncze jądro atomowe, ale także dostarczyły narzędzi pozwalających na poszukiwania fizyki poza Modelem Standardowym. Podczas referatu zostanie omówiony eksperyment przygotowywany w Zakładzie Fotoniki IF UJ, którego celem jest wykrycie jednego z potencjalnych składników ciemnej materii lub ciemnej energii, tzw. pola aksjonowego.
 
Prelegent: prof. dr hab. Jarosław Koperski
5 marca 2015 r godz 18
Dysocjacja molekuł a kwantowe splątanie cząstek z masą spoczynkową:od pomysłu do realizacji w Zakładzie Fotoniki
 
Streszczenie: omówię ideę realizacji splątania kwantowego dla cząstek (np. atomów) z masą spoczynkową. W porównaniu z fotonami kwantowe splątanie atomów może być zrealizowane z wykorzystaniem sprzężeń momentów pędu w atomach tworzących molekułę dwuatomową. W Zakładzie Fotoniki eksperyment dla dimerów kadmu jest obecnie w fazie przygotowawczej. Przedstawię jego założenia i wyzwania, które pojawiają się podczas realizacji.
 
 
Prelegent : dr hab. Jerzy Zachorowski profesor UJ
20.01.2015 r godz 18:00
O chłodzeniu atomów i zegarach atomowych

Streszczenie:
Seminarium dotyczyć będzie zagadnień laserowego chłodzenia atomów, przez co możliwe jest osiągnięcie ultra niskiej temperatury, aż do zakresu nanokelwinów. Omówione będą same techniki chłodzenia i pułapkowania atomów, a także, jako przykład zastosowań, wzorce czasu i częstotliwości budowane z wykorzystaniem zimnych atomów strontu. Zaprezentowany zostanie zakończony właśnie projekt POZA (Polski Optyczny Zegar Atomowy), w ramach którego zbudowano dwa takie zegary o względnej stabilności na poziomie 10-15.
 
Seminaria dobędą się w sali seminaryjnej Zakładu Fotoniki (C- 1-15)
 
 
Data opublikowania: 07.01.2015
Osoba publikująca: Karol Capała