Powrót

Seminarium dr. hab. Pawła Koreckiego nt. kodowanej mikroskopii rentgenowskiej

Naukowe Koło Fizyków serdecznie zaprasza na seminarium dr. hab. Pawła Koreckiego nt. kodowanej mikroskopii rentgenowskiej, które odbędzie się we wtorek 3 grudnia 2013 r. o godz. 16:00 w sali 128 w IF UJ.

Ostatnie lata to swoisty renesans optyki rentgenowskiej. Jest on związany zarówno z rozwojem ultra-intensywnych synchrotronowych źródeł promieniowania X jak i z rozwojem pozycyjnych detektorów półprzewodnikowych służących do jego detekcji. Niestety zdolność rozdzielcza mikroskopów rentgenowskich jest ciągle kilka rzędów wielkości gorsza niż długość fali promieniowania X. W tym zakresie widma odchylenie współczynnika załamania od jedności jest niezwykle małe (1-n≈10-6) co powoduje, że efekty refrakcyjne są dla promieniowania X bardzo słabe. Z tego powodu, uzyskanie idealnych soczewek rentgenowskich jest praktycznie niemożliwe.

W wykładzie przedstawię alternatywny sposób realizacji mikroskopii rentgenowskiej, z użyciem tzw. optyki polikapilarnej. Elementy polikapilarne składają się z setek tysięcy mikrokapilar, które stanowią „światłowody" dla promieniowania X a ich specyficzna aranżacja przestrzenna pozwala na rejestrację zakodowanego obrazu obiektu. Proces dekodowania (odwikłania) trójwymiarowej struktury obiektu wykonywany jest numerycznie. Podczas wykładu przedstawione będą teoretyczne podstawy tego rodzaju mikroskopii i pierwsze wyniki eksperymentalne uzyskane w Zakładzie Promieniowania Synchrotronowego. W końcowej części omówię propozycje tematów praktyk i prac dyplomowych związanych z prezentowanymi zagadnieniami.

Plakat seminarium