Powrót

Terrarium - nauka podstaw programowania w Pythonie

Celem spotkań Terrarium jest danie możliwości wspólnej nauki programowania w Pythonie osobom które mają małe lub żadne doświadczenie w programowaniu, zaś osobom zaznajomionym z programowanie, szybkiej nauki podstaw tego języka. Ponieważ Python posiada niezwykle bogaty zestaw bibliotek, w ramach Terrarium będziemy chcieli zapoznać się z obliczeniami numerycznymi, symbolicznymi oraz opracowywaniem i wizualizacją danych za ich pomocą. Jeżeli wyrażone zostanie zainteresowanie przerobieniem w stopniu elementarnym innych tematów, istnieje możliwość zorganizowania spotkań np. na zagadnienia klasyfikowane jako bioinformatyczne.

Uczciwość każe jednak nam zaznaczyć, że wskutek wycofania się części organizatorów, nie dysponujemy na tyle dobry zapleczem osób znających Pythona by angażować się w ambitniejsze projekty, ani w zbyt wielką ich ilość.

Pierwsze spotkanie które odbędzie się w czwartek 27 marca o godzinie 18:30 w siedzibie NKFu w pokoju -108 będzie poświęcone przedstawieniu podstawowych informacji o Pythonie, rozpoznaniu zainteresowania spotkaniami i ostatecznemu ustaleniu ich kształtu. Ponieważ ich organizacja Terrarium jest dość swobodna będzie to właściwym momentem by zadawać pytania oraz zgłaszać swoje uwagi i propozycje, zarówno co do poziomu zajęć, omawianego materiału, terminów i miejsc spotkań.

Osoby które nie wiedzą jak zdobyć Pythona proszone są o przyjście do siedziby NKFu w pokoju -108 w piątek 21 marca pomiędzy godziną 15:30 a 18:00.

Proponowana źródła materiałów i literatura:

  1. Oficjalna strona Pythona: http://www.python.org/
  2. Stowarzyszenie Polska Grupa Użytkowników Pythona: http://pl.python.org
  3. Kurs z MIT ,,Introduction to Computer Science and Programming'' http://www.youtube.com/watch?v=bX3jvD7XFPs i http://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering-and-computer-science/6-00sc-introduction-to-computer-science-and-programming-spring-2011/index.htm
  4. Zanurkuj w Pythonie.
  5. Allen B. Downey ,,Think Python'' http://greenteapress.com
  6. Allen B. Downey ,,Think Complexity'' http://greenteapress.com
  7. M. Newman ,,Computational Physics with Python'' http://www-personal.umich.edu/~mejn/computational-physics/
  8. Eric Ayars ,,Computational Physics with Python'' http://phys.csuchico.edu/ayars/312/Handouts/comp-phys-python.pdf
  9. Oficjalna grupa dyskusyjna: comp.lang.python

Osoby nie mające doświadczenia w programowaniu i nieznające języka angielskiego powinny zajrzeć do [2], a następnie do [4].

Osoby nie mające doświadczenia w programowaniu i znające język angielski powinny zajrzeć do [3] i [5], a następnie do [6] i [1].

Osoby zainteresowana Pythonem od strony zastosowań w fizyce powinny zaznajomić się z pozycją [7] i [8].

 

plakat terrarium