O nas

W skład naszej sekcji wchodzą studenci fizyki (i nie tylko) zainteresowani fizyką doświadczalną. Oferujemy seminaria, warsztaty, pomoc w realizacji własnych inicjatyw oraz kontakt z zespołami badawczymi pracującymi na naszym wydziale. 

Jedynym wymogiem dołączenia do sekcji i obowiązkiem członków jest chęć do działania.

Aby dołączyć należy skontaktować się z obecnym liderem, Krzysztofem Prościńskim: krzysztof.proscinski@doctoral.uj.edu.pl

 

Obecne projekty:
- własny detektor promieniowania kosmicznego - detektor Czerenkowa na bazie zbiornika z wodą, fotopowielacza i Arduino. Projekt Jerzego Prygi.


Warszaty:
1) LaTeX - oprogramowanie do pisania tekstu powszechnie używany do pisania artykułów naukowych. Wykorzystuje się go też do tworzenia podręczników do algebry, sprawozdań z pracowni fizycznych, a nawet prezentacji.
2) Origin - program do analizy danych, podobny do Excella, ale znacznie bardziej zaawansowany. Niezwykle przydatny na pracowniach fizycznych.
3) ROOT - środowisko programistyczne używane w wielu eksperymentach współczesnej fizyki jądrowej i cząstek elementarnych. Z ROOT-em pracują naukowcy z m.in. CERN-u i GSI.
4) budowa detektora promieniowania kosmicznego - konstrukcja detektora w ramach projektu Jerzego.